Klikni ovde za pomoć kod unosa
> NOVI OBRAČUN
Ako nisi, prvo pročitaj Uvod u obračun isplata gde su opisani način kretanja, glavni levi tabovi i tasteri koje ćeš koristiti.
Otvaranje novog obračuna radiš iz koraka "3. Tekući obračun - opcije" pomoću glavnog tastera "Otvori novi obračun" koji je prikazan na slici.
Nakon toga, naći ćeš se u koraku ">Novi obračun" u kojem, postavljanjem uslova za obračun i upotrebom komande "Napravi novi obračun", kreiraš novi obračun i automatski prelaziš u korak "3a Priprema obračuna" gde ćeš videti sve članove obračuna. Ukoliko nakon kreiranja obračuna spisak članova/primaoca nije odgovarajući, uvek se možeš vratiti u korak 3, obrisati prethodno otvoren obračun i ponovo napraviti novi obračun sa novim uslovima.
USLOVI koje ovde možeš postaviti su:
- Ovaj obračun radimo za - Obračun se može istovremeno raditi i za zaposlena i za nezaposlena lica.
- Šta obračunavamo - U zavisnosti od toga kako si označio prethodne opcije, kombinacije su sledeće: za zaposlena lica možeš raditi i "obračun zarada iz radnog odnosa" i "obračun drugih primanja" (zasebno ili istovremeno); za nezaposlena lica možeš raditi samo "obračun drugih primanja".
Ako ne označiš ni "obračun zarada iz radnog odnosa", kao ni "obračun drugih primanja", tada radiš obračun naknada troškova prevoza kroz unos dodataka. Inače, u redovnom obračunu iz radnog odnosa, troškove prevoza možeš uneti kroz matične podatke lica ili u polju prevoz i istovremeno ih obračunavati sa zaradom, ali za one koji posebno obračunavaju prevoz i isplaćuju, jednostavnije je da rade na ovaj način ako prevoz isplaćuju kao trošak prevoza mesečne karte i nema potrebe za praćenjem karneta. Daćemo dva primera: 1 - kada se dodatak obračunava svim zaposlenima, unosom pre kreiranja novog obračuna; 2 - kada se dodatak obračunava pojedinim zaposlenima, unosom nakon kreiranja novog obračuna:
1 - Primer obračunavanja troškova prevoza: kod otvaranja novog obračuna ništa ne treba da bude označeno u delu "Šta obračunavamo:", a kod dodataka treba uneti bruto iznos prevoza i napraviti novi obračun. Na ovaj način je svim primaocima unet dodatak "Prevoz" sa istim iznosom koji se po potrebi, u pripremi obračuna, može menjati pre obračunavanja.
2 - Primer obračunavanja troškova jubilarne nagrade: kod otvaranja novog obračuna ništa ne treba da bude označeno u delu "Šta obračunavamo:" i odmah treba napraviti novi obračun, bez prethodnog unosa dodataka. Na ovaj način ni jedan zaposleni neće imati automatski unet dodatak, kao što je slučaj u prethodnom primeru, već za određenog zaposlenog treba u dodacima uneti dodatak "jubilarna nagrada" i iznos koji će se obračunati samo tom zaposlenom.
- Da li će biti još delova - Možeš raditi ili konačni obračun za mesec ili akontaciju. Kod akontacije treba uneti i redni broj isplate za obračunski period, kao i iskorišćenje tromesečnog proseka ako se akontacija radi kao deo isplate gde zaposleni u karnetu imaju vrste vremena koje se izračunavaju na osnovu tromesečnog proseka. Na primer, ako zaposleni imaju vrste vremena "godišnji odmor", "državni praznik", "bolovanje do 30 dana", ili neke od ostalih koje se obračunavaju na osnovu mesečnog proseka gde je broj meseci određen u šifarniku povrsti vremena, a radiš akontaciju, tj. obračun za deo isplate, koji je recimo 50%, tada u polju "Iskorišćenje meseč.proseka" možeš uneti 50% da bi se u prvom delu primenio taj procenat na iskorišćenje mesečnog proseka. Možeš ostaviti 100% ako te vrste vremena želiš da isplatiš u potpunosti u obračunu isplate za prvi deo, ili možeš uneti 0% što znači da se vrste vremena koje se obračunavaju na osnovu mesečnog proseka neće obračunavati u akontaciji, već će biti obračunati 100% u konačnom obračunu.
- Samo za lica iz obračunskih grupa - Ako praviš obračun samo za primaoce iz određene grupe npr. iz grupe br.2 (G2) koja ti predstavlja samo zakupe. Onda će Lidder napraviti obračun i uzeti u obzir samo primaoce(zakupe) iz određene grupe koju si postavio.
- Predviđeni datum isplate - Datum isplate i nastanak poreske obaveze. Predloženi datum za svaki obračun je poslednji dan u mesecu za mesec u kome se obračun radi.
- Iznos akontacije - Iznos koji će svima koji ulaze u obračun biti isplaćen kao akontacija, tj. kao dodatak - bez karneta, koeficijenata, itd., a koji se po potrebi može pojedinačno promeniti licima u delu "Priprema obračuna". U jednom obračunskom periodu maksimalno možeš uraditi tri akontacije i jednu konačnu isplatu, odnosno četiri isplate. To znači da svaka sledeća isplata (akontacija ili konačna) sadrži kumulativ pethodnih isplata u obračunskom periodu koji treba uvećati za iznos nove isplate.
- najjednostavnijeg rada za mesec - Iznos koji se deli fondom sati i postavlja kao osnovna cena sata rada za obračun. Kada se zarade obračunavaju na osnovnoj ceni sata, ista se za svakog primaoca primenjuje na sve koeficijente koje primaoc ima u svojim podacima i nakon toga na broj sati koji se dobija iz karneta primaoca. Iznos je neophodan, tj. ne može biti nula.
Pomoći pri formiranju neta postavljaju uneti iznos (svima isti neto) ili uneti iznos * koeficijent (svima ista osnova) svim zaposlenima u obračunu kao željeni neto.
Sekciju za dodavanje dodataka svima u obračunu treba koristiti u svim situacijama kada je potrebno većini dodati neki od navedenih (TO, , Prevoz, Bonus) jer je onda lakše isključiti ga onima koji takav dodatak nemaju, nego dodavati ga svima onima koji imaju pojedinačno.
- "Iznos prevoza (iznad) je neto" - Ukoliko uključiš ovu opciju iznos koji si upisao iznad će biti neto, a ako ne uključiš iznos se računa bruto.
- "Koristi podatke o prevozu iz matičnih podataka" - Ova opcija omogućava da se uneti iznos prevoza iz matičnih podataka koristi ili ne koristi u tom obračunu. Time je omogućeno da u matične podatke zaposlenih uneseš pojedinačno dogovoreni iznos prevoza, a da se on ne prepisuje uvek u obračun, tj. da se koristi u obračunu onda kada ti to želiš, što je korisno ako praviš posebne isplate prevoza i ne želiš da se uneti podaci o pojedinačnom iznosu prevoza koriste kod isplate zarada. Ako želiš da isplatiš prevoz posebno i da pri tome koristiš jednom upisane podatke o iznosu prevoza, onda u tom obtačunu uključiš ovu opciju, a isključuješ je kada praviš obračun za isplatu zarada koja ne uključuje naknadu za prevoz.
AŽURIRANJE ŠIFARNIKA PU
Ažuriranje svih propisanih iznosa i šifarnika Poreske uprave na aktuelne je potrebno uraditi kada dođe do promene podataka kao što su: najniža/najviša osnovica za doprinose, neoporezivi iznos, stope doprinosa, granične vrednosti ili bilo koji drugi podatak iz šifarnika isplata. Kada dođe do neke promene, Lidder će dobiti informaciju preko interneta i tada će se, ispod tastera za ažuriranje, pojaviti obaveštenje žutim slovima: "Postoje novije definicije na Internetu. Preuzmite ih.". Samo članovi Lidder kluba imaju mogućnost ažuriranja koje automatski postavlja sve potrebne promene na aktuelne. Ažuriranje radiš klikom na zeleni globus koji preuzima nove definicije sa ND servera i nakon uspešnog preuzimanja ćeš dobiti poruku "Definicije su upravo ažurirane!".
Ukoliko dobiješ poruku "Ne mogu se konektovati na Cloud" to znači da ili nemaš internet, ili jedna od dve lokacije ND servera (Srbija ili SAD), sa kojih možeš uraditi ažuriranje, nije trenutno dostupna i tada treba promeniti lokaciju i ponovo pustiti ažuriranje. Izbor druge lokacije se dobija klikom na taster sa strelicom, koji se nalazi odmah u nastavku tastera za ažuriranje.
Postoji i posebna lokacija "Lokalna verzija" koju možeš koristiti u slučaju kada si već preuzeo novu verziju Liddera, koja sadrži tada aktuelne definicije, ali nisi odmah nakon instalacije ušao u obračun isplata i uradio ažuriranje šifarnika, i sada, posle nekog vremena, želiš da uradiš ažuriranje, ali u tom trenutku iz nekog razloga nemaš pristup ni jednom od dva ND servera na internetu. Tada treba da odabereš "lokalno" ažuriranje kako bi osvežio definicije u odnosu na one koje si prethodno imao, s tim da postoji mogućnost da su u međuvremenu, između dve verzije Liddera, postavljene nove definicije koje možeš da ažuriraš jedino preko interneta.
Ažuriranje šifarnika ćeš najčešće raditi ovde, prilikom kreiranja novog obračuna, ali ako si već napravio novi obračun sa prethodnom verzijom definicija i uradio pripremu i obračunavanje, a pre predaje PPP-PD prijave Poreskoj upravi dođe do promene stopa doprinosa ili bilo kog drugog iznosa iz šifarnika, tada ćeš u koraku "3. Tekući obračun - opcije", sa liste obračuna, odabrati taj obračun i pokrenuti ažuriranje definicija odatle, nakon čega treba ponovo uraditi obračunavanje tog obračuna u koraku 3b.
Ako nisi član Lidder kluba ili možda nemaš internet (što je danas retkost), osnovice za doprinose, neoporezivi iznos i sve ostale propisane iznose možeš ručno menjati u šifarniku isplata.
OBRAČUN DOBAVLJAČA / FIZIČKIH LICA
Posebna mogućnost kod kreiranja novog obračuna je obračun dobavljača/fizičkih lica.
Pri definisanju novog obračuna moguće je importovati lica iz nekog šifarnika iz Liddera i odmah nakon toga napraviti obračun isplate sa iznosima sa analitike konta šifarnika, s tim da je za izračunavanje iznosa moguće zadati filter po vrsti knjiženja, odnosno vrsti dokumenata. Na ovaj način obračunavanje isplata dobavljačima - fizičkim licima (razne vrste otkupa) je ubrzan do nivoa da, na primer, 4000 fizičkih lica može biti uveženo u matičnu evidenciju, da za njih bude urađen obračun pripadajućih poreza i da se XML nađe na portalu Poreske uprave za svega 5 minuta.
USLOVI koje ovde možeš postaviti su:
- Konto šifarnika lica - Odabir šifarnika fizičkih lica sa kojeg radiš uvoz lica u matičnu evidenciju i obračunavanje isplata.
- Sinhronizuj podatke o licima sa podacima u odabranom šifarniku - Ako si već jednom uradio uvoz lica iz šifarnika odabranog konta u matične podatke lica, a nakon toga si u šifarniku menjao podatke lica (adresu, telefon i sl.), ova opcija služi da podatake iz šifarnika ažuriraš/sinhronizuješ sa podacima u matičnoj evidenciji.
- Uvezi lica koja imaju iznos za isplatu iz šifarnika u matičnu evidenciju - Kada je opcija uključena, tada radiš uvoz svih lica iz šifarnika koja imaju iznos za isplatu. Kada je opcija isključena, tada radiš obračun za lica iz matične evidencije, bez uvoza iz šifarnika.
Za iznos isplate uzimaj:
- knjiženja od datuma ... do datuma - određuješ period knjiženja na VD za koju radiš obračun isplata.
- knjiženja po VD - praviš filter po vrsti dokumenata, odnosno odabir određene vrste dokumenta za koju se radi obračun.
- sa strane knjiženja - određuješ da li se za ovaj obračun uzimaju knjiženja sa dugovne ili potražne strane konta koji si odabrao, ili se uzimaju obe strane. Moguće je odrediti da li se uzima samo dugovna (primer: kada se na kontu obaveze prema licima nalaze knjiženja prenosa u blagajnu gde se obaveza zatvara pri isplati), ili samo potražna (primer: kada se na kontu obaveze nalaze proknjižene obaveze prema tim licima, a koja se zatvaraju knjiženjem uplate na njihove račune prilikom knjiženja izvoda). Ako obeležiš da se u kalkulaciji iznosa uzimaju obe strane, iznos i obračun isplate će biti napravljen tako kao da se zatvara saldo.
- Postavi vrstu primanja - odabir vrste primanja van radnog odnosa, za koju radiš obračun. Standardno je postavljena vrsta primanja "091: od sekundarne sirovine kod isplate u gotovini", ali je možeš menjati po potrebi.
Nakon postavke svih uslova, bez obzira da li radiš redovan obračun ili obračun dobavljača/fizičkih lica, tasterom "Napravi novi obračun" prelaziš na sledeći korak "Priprema obračuna".